Drugie życie: kulturowe biografie ubrań

04.03.2015, g. 18:00, Duży Pokój, ul. Warecka 4/6

Ubraniom i modzie przyjrzymy się z perspektywy antropologii kultury. Co nosimy? Dlaczego? Jaką drogę pokonują ubrania zanim trafią do naszych szaf? Jak wygląda sfera praktyk kulturowych związanych z ubraniami? Czy ubrania mają drugie życie i jak ono wygląda? Zastanowimy się, jaki wpływ na modę mają zarówno oddolne praktyki kulturowe, jak i praktyki instytucjonalne.

Punktem wyjścia do dyskusji będą filmy dokumentalne i teksty:

Diament i krokodyl, Alicja Nauman, 7 min.

Vintage, czyli moda na rzeczy używane, real. Justyna Laskowska-Otwinowska, 30 min, PME 2013.

Katarzyna Ciołek, Piotr Cichocki, Tani Armani. Sklepy z używaną odzieżą jako przestrzeń pośrednicząca między lokalnością a medialnym światem mody, Blog projektu „Oddolne tworzenie kultury. Wielostanowiskowe studium porównawcze”, http://kulturaoddolna.pl/tani-armani-case-study/.

Jagna Jaworowska: „Ale jak się w tym czujesz?” – o materialno-sensualnym wymiarze ubrań, „Mała Kultura Współczesna”, 4/2013, http://malakulturawspolczesna.org/2013/04/30/jagna-jaworowska-ale-jak-sie-w-tym-czujesz-o-materialno-sensualnym-wymiarze-ubran/.

Katarzyna Waszczyńska, Do tańca i do różańca. Obecność stroju kurpiowskiego, http://kulturaoddolna.pl/do-tanca-i-do-rozanca/.

 

W seminarium udział wezmą: dr Piotr Cichocki (IEiAK UW, „Oddolne tworzenie kultury”), Katarzyna Ciołek (IEiAK UW), Jagna Jaworowska, dr Justyna Laskowska-Otwinowska (PME), Alicja Nauman (IEiAK UW), dr Katarzyna Waszczyńska (IEiAK UW, „Oddolne tworzenie kultury”).

Spotkania poprowadzą: dr Karolina Dudek (IEiAK UW) i dr hab. Sławomir Sikora (IEiAK UW)

Seminarium zorganizowane w ramach projektu „Oddolne tworzenie kultury. Wielostanowiskowe studium porównawcze” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Partnerem wydarzenia jest Stowarzyszenie „Pracownia Etnograficzna” im. Witolda Dynowskiego
Patronat medialny: „Mała Kultura Współczesna”, „Stan Rzeczy”

 

04.03.2015, g. 18:00, Duży Pokój, ul. Warecka 4/6 (wejście od ul. Kubusia Puchatka), Warszawa
Opublikowane w:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

seven + 11 =