Seminarium 1: „Drugie życie”: kulturowe biografie ubrań

DRUGIE ŻYCIE: KULTUROWE BIOGRAFIE UBRAŃ

Drugie życie: kulturowe biografie ubrań

Seminarium Kultury oddolnej

04.03.2015 odbyło się w Dużym Pokoju pierwsze seminarium zorganizowane w ramach projektu „Oddolne tworzenie kultury” – „DRUGIE ŻYCIE: KULTUROWE BIOGRAFIE UBRAŃ”.

Rozmawialiśmy o praktykach kulturowych związanych z drugim obiegiem ubrań i funkcjonowaniem sklepów z odzieżą używaną. Zaczęliśmy od obalenia obiegowej tezy mówiącej, że w „tanich armanich” ludzie zaopatrują się jedynie ze względów ekonomicznych. Sprawa nie jest aż tak prosta, szczególnie jeśli spojrzymy na to zjawisko z perspektywy antropologicznej – podkreślał Piotr Cichocki. Po pierwsze, to bardzo różne sklepy, mające swoją specyfikę, co uchwycili w swoim filmie warszawscy muzealnicy Justyna Laskowska-Otwinowska i Mariusz Raniszewski (PME). Po drugie, z kupowaniem w lumpeksach wiąże się bogata sfera praktyk związanych z budowaniem więzi społecznych, obdarowywaniem, tworzeniem tożsamości zarówno przez poszukiwanie ubrań, które najlepiej ją wyrażają, jak i przez przymierzanie ubrań umożliwiających konstruowanie alternatywnych wersji siebie. Szczególnie mocno zarysował się w naszej dyskusji wątek związany ze sferą społeczną. Film Alicji Nauman był jego doskonałą ilustracją. Pokazywał ciche życie społeczne komisu z ubraniami, który funkcjonował trochę jak klub: spotkania sąsiedzkie i stali bywalcy, rozmowy, komentowanie ubrań. „Chodzenie na lumpy” – przekonywała Nauman – to sposób na wspólne spędzanie czasu. Jagna Jaworowska opowiedziała o wyprawach studentów ASP do małych miast i miasteczek w poszukiwaniu wyjątkowych ubrań w lokalnych sklepach z tanią odzieżą. Były też ciekawe głosy z sali, między innymi wspomnienie o sobotnich wyprawach kobiet pragnących zdobyć najlepsze „kąski”, czekających razem przed sklepem w dniu dostawy towaru. Dyskusję zwieńczyła refleksja Katarzyny Waszczyńskiej nad pojawieniem się drugiego obiegu strojów ludowych.
Dziękujemy za obecność wszystkim przybyłym i zapraszamy na kolejne spotkanie już w kwietniu!

W seminarium udział wzięli: dr Piotr Cichocki (IEiAK UW, „Oddolne tworzenie kultury”), Jagna Jaworowska, dr Justyna Laskowska-Otwinowska (PME), Alicja Nauman (IEiAK UW), dr Katarzyna Waszczyńska (IEiAK UW, „Oddolne tworzenie kultury”).
Spotkania poprowadzili: dr Karolina Dudek (IEiAK UW) i dr hab. Sławomir Sikora (IEiAK UW)

Seminarium zorganizowane w ramach projektu „Oddolne tworzenie kultury. Wielostanowiskowe studium porównawcze” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Partnerem wydarzenia jest Stowarzyszenie „Pracownia Etnograficzna” im. Witolda Dynowskiego
Patronat medialny: „Mała Kultura Współczesna”, „Stan Rzeczy”

Opublikowane w:
Opublikowane przez

Karolina J. Dudek

mm

Absolwentka Szkoły Nauk Społecznych Instytutu Filozofii i Socjologii PAN, zarządzania i stosunków międzynarodowych w Szkole Głównej Handlowej, etnologii na Uniwersytecie Warszawskim oraz studiów podyplomowych Instytutu Polonistyki Stosowanej UW. Publikowała m.in. w “Kulturze i Społeczeństwie“, “Kulturze i Edukacji”, “Kulturze – Historii – Globalizacji“ i kilku tomach zbiorowych. Realizowała projekty badawcze w IEiAK UW, IFiS PAN (grant NCN, Preludium) oraz IS UW. Zastępca redaktora naczelnego czasopisma „Stan Rzeczy”. email: poczta@karolinadudek.eu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

thirteen − 5 =