Seminarium 4: Niematerialne dziedzictwo kulturowe

Relacja z seminario-warsztatów, które odbyły się 21.11.2015 roku w Kadzidle

Seminarium w Kadzidle – relacja

21.11.2015 roku, w Kadzidle (woj. mazowieckie) odbyły się seminario-warsztaty, podczas których Katarzyna Mazur oraz Julia Włodarczyk (z Narodowego Instytutu Dziedzictwa) przybliżały zapisy Konwencji UNESCO o ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Następnie, przybyli goście – mieszkańcy gminy Kadzidło i Łyse, a także władze samorządowe gminy Kadzidło – dyskutowali o kurpiowskim dziedzictwie niematerialnym. W burzliwych obradach uczestniczyły także Katarzyna Waszczyńska i Ewa Nizińska (IEiAK, „Oddolne tworzenie kultury”). Potem nastąpiła część warsztatowa, w której starano się przełożyć wybrane zjawiska kultury kurpiowskiej na język wniosku o wpis na Krajową listę dziedzictwa niematerialnego .

Podczas spotkania Katarzyna Waszczyńska zaprezentowała, prowadzone przez siebie oraz Małgorzatę Kowalską i Ewę Nizińską, badania etnograficzne zatytułowane „Życie kulturalne  gminy”. Badania były realizowane w latach 2013–2015, w ramach grantu pt.: „Oddolne tworzenie kultury. Wielostanowiskowe studium porównawcze”, finansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Opowiedziała również o stronie projektu: http://kulturaoddolna.pl, a także o pracach, które powstają na podstawie zebranego materiału. Zaznaczyła, że stanowią one tylko wybór, z wielości i rozmaitości inicjatyw, aktywności, pomysłów i działań, które można spotkać w gminie Kadzidło.

Relacja z seminariów:

http://www.kadzidlo.pl
http://www.eostroleka.pl/kadzidlo-o-ochronie-dziedzictwa-kulturowego-kurpiowszczyzny-zdjecia,art50953.html
http://www.moja-ostroleka.pl/art/1448357845/o-niematerialnym-dziedzictwie-kulturowym-w-kadzidle

 

Opublikowane przez

Karolina J. Dudek

mm

Absolwentka Szkoły Nauk Społecznych Instytutu Filozofii i Socjologii PAN, zarządzania i stosunków międzynarodowych w Szkole Głównej Handlowej, etnologii na Uniwersytecie Warszawskim oraz studiów podyplomowych Instytutu Polonistyki Stosowanej UW. Publikowała m.in. w “Kulturze i Społeczeństwie“, “Kulturze i Edukacji”, “Kulturze – Historii – Globalizacji“ i kilku tomach zbiorowych. Realizowała projekty badawcze w IEiAK UW, IFiS PAN (grant NCN, Preludium) oraz IS UW. Zastępca redaktora naczelnego czasopisma „Stan Rzeczy”. email: poczta@karolinadudek.eu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

4 × 4 =